Napísať dobrý PR článok je malá veda. Ako na to?

Chcete o sebe dať vedieť? Jednou z možností je „predstaviť sa“ prostredníctvom PR článku. Prečo práve takto? Pre mnohých ľudí sa totiž reklama stala niečím, čo jednoducho prehliadajú. S pomocou PR článku ich môžete osloviť nenásilnou formou. 

Prečo PR článok

Nielen z dôvodu, že je to nenásilný spôsob komunikácie a možnosť, ako osloviť cieľové publikum. PR článok vám môže pomôcť dosiahnuť oveľa viac. Ak je podaný zaujímavo a hodnotne pre čitateľa, môže posilniť dobré meno značky, predstaviť ju v pozitívnom svetle a priviesť nových klientov alebo fanúšikov.

Prostredníctvom PR článku môžete odovzdať aj posolstvo, ktoré sa do reklamy nehodí. Viete ním podať naraz omnoho viac informácií. A ak sa prostredníctvom článku podarí získať aj spätné odkazy a posunúť web na vyššie miesta vo výsledkoch vyhľadávania, máte vyhraté.

10 tipov pre dobrý PR článok

Ako však dobrý PR článok napísať? V prvom rade je nutné myslieť na to, že ho píšete pre ľudí. Nepíšte článok len preto, aby ste sa prezentovali a ukázali v dobrom svetle. Skutočne sa snažte priniesť čitateľovi pridanú hodnotu a niečo mu článkom odovzdať. Či už hodnotnú informáciu, zábavu alebo čokoľvek iné, o čo má podľa vás cieľová skupina záujem. Pri písaní PR článku sa oplatí zamerať na toto:

1. Téma alebo dobre si premyslite, čo chcete povedať

PR článok v žiadnom prípade nesmie byť len hŕba informácií o vašej firme, ktoré v podstate ako celok nebudú dávať zmysel. Takže si rozmyslite, čo chcete čitateľom vlastne povedať. Prestaviť nový produkt? Porozprávať o zaujímavej udalosti alebo akcii vo vašej firme? Vyberte si jednu tému a ňou sa v článku zaoberajte.

2. Zaujmite už nadpisom

Buďte si istí, že ak sa vám to nepodarí, článok nikto nebude čítať. Najlepšie je, ak sa vám nadpisom podarí vyvolať nejakú emóciu. Avšak nepreháňajte to. A hlavne nezavádzajte a neklamte, len aby ste upútali. Neuchyľujte sa k praktikám bulváru, kedy názov článku absolútne nekorešponduje s jeho obsahom.

3. Upúta aj titulná fotka článku

Často je práve titulná fotka tým, čo prinúti čitateľa kliknúť na váš článok. Jej výberu venujte dostatok pozornosti. Fotky zdarma nájdete aj vo fotobankách. Ak je to však možné, spravte vlastnú fotku.

4. Stanovte „problém“, teda cieľ článku

Úzko súvisí s témou. Už v úvode čitateľa oboznámte s tým, o čo vám v článku ide, čo ním chcete povedať. Teda stanovte otázku a daný „problém“ rozoberte pútavou formou.

5. Ponúknite riešenie

Samozrejmosťou je to, že čitateľ musí dostať na daný problém (otázku) dostatočnú odpoveď. Snažte sa ponúknuť inovatívne riešenie, dať zaujímavé rady a rozobrať problém práve z pohľadu čitateľa.

6. Netlačte na pílu

Ak v každej druhej vete článku spomeniete, aký je váš produkt úžasný a že si ho čitateľ musí kúpiť, s najväčšou pravdepodobnosťou ho od kúpy odradíte. Svoju firmu alebo produkt sa do článku snažte zakomponovať nenápadne a nenásilne.

7. Jazyk prispôsobte čitateľovi

Kľúčom k úspechu je vedieť identifikovať cieľovú skupinu a osloviť ju jej jazykom. Prispôsobte sa teda čitateľovi a zvoľte jazyk, ktorému rozumie. Iným spôsobom sa predsa budete prihovárať mladým ľuďom, iným zas odborníkom v určitej oblasti.

8. Zvoľte správne médium

Úzko súvisí s predchádzajúcim bodom a identifikáciou vašej cieľovej skupiny. Kde sa nachádza? Aké médium zvoliť, aby ste ju oslovili čo najefektívnejšie? Mali by ste si vybrať magazín pre ženy alebo skôr vedecký časopis?

9. Pozor na gramatiku!

V takýchto textoch je znalosť gramatiky jednoducho nutnosťou. Ak vám to nejde, neváhajte si objednať služby korektora.

10. Nezabudnite na záverečnú kontrolu

Najlepšie po istom čase. Po napísaní článku si doprajte odstup a vráťte sa k nemu o pár hodín. Možno niekoľko myšlienok zmeníte a budete radi, že ste ho nepublikovali hneď. Alebo nájdete chyby, ktoré ste si predtým nevšimli.

Ak si na dobrý PR článok netrúfate, nevadí. Vždy môžete osloviť profesionálnych copywriterov, ktorí ho napíšu za vás.